GLPI Plugin - Order - en to tr_TR translation catalogue (212 entries)

en: A bill number is mandatory
tr_TR: Fatura numarası zorunludur

en: A reference with the same name still exists
tr_TR: Aynı adlı bir referans zaten var

en: Account Section
tr_TR: Hesap bölümü

en: Account section
tr_TR: Hesap bölümü

en: Activate suppliers quality satisfaction
tr_TR: Etkin sağlayıcı memnuniyeti ölçülsün

en: Add billing details to item
tr_TR: Ögeye faturalama bilgileri eklensin

en: Add immobilization number to item
tr_TR: Ögeye sabitleme numarası ekle

en: Add order location to item
tr_TR: Ögeye sipariş konumu eklensin

en: Add reference
tr_TR: Referans ekle

en: Add the reference
tr_TR: Referans ekle

en: Add to the order free items
tr_TR: Siparişe özgür ögeleri ekle

en: Add to the order from the catalog
tr_TR: Katalogdan siparişe ekle

en: Administrative followup quality (contracts, bills, mail, etc.)
tr_TR: İdari kalite takibi (sözleşme, fatura, posta gibi)

en: An account section is mandatory !
tr_TR: Bir hesap bölümü zorunludur!

en: An analytic nature is mandatory !
tr_TR: Bir istatistik doğası zorunludur !

en: An order number is mandatory !
tr_TR: Sipariş numarası zorunludur!

en: Analytic Nature
tr_TR: İstatistik doğası

en: Analytic nature
tr_TR: İstatistik doğası

en: Ask for validation
tr_TR: Doğrulama isteği

en: Asked
tr_TR: Soruldu

en: Author group
tr_TR: Yetkili grup

en: Automatic actions when delivery
tr_TR: Kargolandığından otomatik yapılacak işlemler

en: Average mark up to 5 (X points / 5)
tr_TR: 5 üzerinden ortalama değerlendirme ( X puan / 5)

en: Being delivered
tr_TR: Kargolanıyor

en: Being paid
tr_TR: Ödeniyor

en: Bill
tr_TR: Fatura

en: Bill status
tr_TR: Faturalama durumu

en: Bill type
tr_TR: Faturalama türü

en: Bills
tr_TR: Faturalar

en: Can't create folder
tr_TR: Klasör oluşturulamadı

en: Cancel ask for validation
tr_TR: Doğrulama iptali isteği

en: Cancel order
tr_TR: Siparişi iptal et

en: Canceled
tr_TR: İptal edilmiş

en: Canceled order state
tr_TR: Sipariş iptal edildi durumu

en: Cannot copy file %1$s to %2$s
tr_TR: %1$s dosyası %2$s üzerine kopyalanamadı

en: Cannot create reference without a name
tr_TR: Adı olmayan bir referans oluşturulamaz

en: Cannot create reference without a type
tr_TR: Türü olmayan bir referans oluşturulamaz

en: Cannot link items not delivered
tr_TR: Kargolanmayacak ögeler bağlanamaz

en: Cannot link several items to one detail line
tr_TR: Bir ayrıntı satırına birkaç öge bağlanamaz

en: Color to be displayed when order due date is overtaken
tr_TR: Sipariş teslim tarihi geçen ögelerin görüntülenme rengi

en: Comment of validation
tr_TR: Doğrulama açıklaması

en: Comment on survey
tr_TR: Anket açıklaması

en: Commercial followup quality, visits, responseness
tr_TR: Ticari kalite takibi (ziyaret, iletişim, geri dönüş gibi)

en: Contacts availability
tr_TR: Kişilere erişebilme

en: Copy of
tr_TR: Kopya

en: Copy order documents when a new item is created
tr_TR: Yeni öge oluşturulduğundan sipariş belgeleri kopyalansın

en: Copy reference
tr_TR: Referansı kopyala

en: Date of order
tr_TR: Sipariş tarihi

en: Default VAT
tr_TR: Varsayılan KDV

en: Default heading when adding a document to an order
tr_TR: Bir belge bir siparişe eklendiğinde kullanılacak varsayılan üst bilgi

en: Default inventory number
tr_TR: Varsayılan stok numarası

en: Default name
tr_TR: Varsayılan ad

en: Default serial number
tr_TR: Varsayılan seri numarası

en: Default state
tr_TR: Varsayılan durum

en: Delete
tr_TR: Sil

en: Delete item link
tr_TR: Öge ilişkisini sil

en: Delivered
tr_TR: Kargolanmış

en: Delivered items
tr_TR: Kargolanan ögeler

en: Delivery
tr_TR: Kargo

en: Delivery address
tr_TR: Kargo adresi

en: Delivery location
tr_TR: Kargo konumu

en: Delivery statistics
tr_TR: Kargo istatistikleri

en: Delivery status
tr_TR: Kargo durumu

en: Designation
tr_TR: Tahsis

en: Destination entity
tr_TR: Hedef birim

en: Discount (%)
tr_TR: İndirim (%)

en: Discount rate
tr_TR: İndirim oranı

en: Discounted price tax free
tr_TR: Vergisiz indirimli fiyat

en: Display account section on order form
tr_TR: Sipariş formunda hesap bölümü görüntülensin

en: Display analytic nature on item form
tr_TR: Öge formunda istatistik doğası görüntülensin

en: Display order's suppliers informations
tr_TR: Sipariş sağlayıcısının bilgileri görüntülensin

en: Do you really want to cancel this order ? This option is irreversible !
tr_TR: Bu siparişi iptal etmek istediğinize emin misiniz? Bu işlem geri alınamaz !

en: Do you really want to delete these details ? Delivered items will not be linked to order !
tr_TR: Bu ayrıntıları silmek istediğinize emin misiniz ? Kargolanan ögeler sipariş ile ilişkilendirilmeyecek !

en: Do you really want to edit the order ?
tr_TR: Siparişi düzenlemek istediğinize emin misiniz ?

en: Do you really want to update this item ?
tr_TR: Bu ögeyi güncellemek istediğinize emin misiniz?

en: Do you want to cancel the validation approval ?
tr_TR: Sipariş onayını iptal etmek ister misiniz ?

en: Document category
tr_TR: Belge kategorisi

en: Document category prefix
tr_TR: Belge kategorisi ön eki

en: Draft
tr_TR: Taslak

en: Due date overtaken
tr_TR: Bitiş tarihi geçti

en: Edit a validated order
tr_TR: Doğrulanmış bir siparişi düzenle

en: Edit order
tr_TR: Siparişi düzenle

en: Editor of validation
tr_TR: Doğrulamayı düzenleyen

en: Enable automatic generation
tr_TR: Otomatik oluşturma kullanılsın

en: Estimated due date
tr_TR: Öngörülen bitiş tarihi

en: Final supplier note
tr_TR: Son tedarikçi notu

en: Generate item
tr_TR: Öge oluştur

en: Generate order without validation
tr_TR: Doğrulamasız sipariş oluştur

en: Generation
tr_TR: Oluşturulma

en: Global discount to apply to items
tr_TR: Ögelere uygulanacak genel indirim

en: Go to configuration page
tr_TR: Yapılandırma bölümüne git

en: Hide inactive budgets
tr_TR: Etkin olmayan bütçeler gizlensin

en: Invoice address
tr_TR: Fatura adresi

en: Issuer order
tr_TR: Yayınlayıcı siparişi

en: Item already linked to another one
tr_TR: Öge zaten başka bir öge ile ilişkilendirilmiş

en: Item already taken delivery
tr_TR: Öge zaten kargolanmış

en: Item delivered
tr_TR: Öge kargolandı

en: Item generated by using order
tr_TR: Öge sipariş kullanılarak oluşturuldu

en: Item linked to order
tr_TR: Öge siparişle ilişkilendirildi

en: Item successfully selected
tr_TR: Öge seçildi

en: Item successfully taken delivery
tr_TR: Kargolandı

en: Item unlink form order
tr_TR: Ögenin form siparişi ile ilişkisi silindi

en: Late orders
tr_TR: Gecikmiş siparişler

en: Late orders total
tr_TR: Gecikmiş sipariş toplamı

en: Link to an existing item
tr_TR: Var olan bir öge ile ilişkilendir

en: Linked orders
tr_TR: İlişkili siparişler

en: List references
tr_TR: Referans listesi

en: Manufacturer reference
tr_TR: Üretici referansı

en: Manufacturer's product reference
tr_TR: Üreticinin ürün referansı

en: No VAT
tr_TR: KDV yok

en: No associated item
tr_TR: İlişkilendirilmiş bir öge yok

en: No item selected
tr_TR: Henüz bir öge seçilmemiş

en: No item to generate
tr_TR: Oluşturulacak bir öge yok

en: No item to take delivery of
tr_TR: Kargolanacak bir öge yok

en: No specified status
tr_TR: Bir durum belirtilmemiş

en: Not enough items to deliver
tr_TR: Kargolanacak sayıda öge yok

en: Not paid
tr_TR: Ödenmedi

en: Note
tr_TR: Not

en: Number to deliver
tr_TR: Kargolanacak adet

en: One or several selected rows haven't linked items
tr_TR: Bir ya da birkaç seçilmiş satır ögeler ile ilişkilendirilmemiş

en: Order
tr_TR: Sipariş

en: Order Generation
tr_TR: Sipariş oluşturma

en: Order being delivered state
tr_TR: Sipariş kargolanıyor durumu

en: Order canceled
tr_TR: Sipariş iptal edildi

en: Order currently edited
tr_TR: Sipariş şu anda düzenleniyor

en: Order delivered state
tr_TR: Sipariş kargolandı durumu

en: Order generation in ODT
tr_TR: ODT üzerinde sipariş oluşturulsun

en: Order informations
tr_TR: Sipariş bilgileri

en: Order is late
tr_TR: Sipariş gecikmiş

en: Order is validated
tr_TR: Sipariş doğrulandı

en: Order item
tr_TR: Öge siparişi

en: Order lifecycle
tr_TR: Sipariş yaşam döngüsü

en: Order name
tr_TR: Sipariş adı

en: Order number
tr_TR: Sipariş numarası

en: Order paied state
tr_TR: Sipariş ödendi durumu

en: Order status
tr_TR: Sipariş durumu

en: Order validated
tr_TR: Sipariş doğrulandı

en: Order validation
tr_TR: Sipariş doğrulama

en: Order validation successfully requested
tr_TR: Siparişin doğrulanması istendi

en: Orders
tr_TR: Siparişler

en: Orders management
tr_TR: Sipariş yönetimi

en: Orders total
tr_TR: Sipariş toplamı

en: Other type of item
tr_TR: Diğer öge türü

en: Paid
tr_TR: Ödendi

en: Paid value
tr_TR: Ödenen değer

en: Payment conditions
tr_TR: Ödeme koşulları

en: Payment status
tr_TR: Ödeme durumu

en: Please select a supplier
tr_TR: Lütfen bir sağlayıcı seçin

en: Plugin configuration
tr_TR: Uygulama eki yapılandırması

en: Plugin installation or upgrade
tr_TR: Uygulama eki kurma ya da güncelleme

en: Postage
tr_TR: Posta

en: Price ATI
tr_TR: Fiyat ATI

en: Price tax free
tr_TR: Fiyat vergiden muaf

en: Price tax free with postage
tr_TR: Fiyat vergiden muaf ve kargo dahil

en: Product name
tr_TR: Ürün adı

en: Product reference
tr_TR: Ürün referansı

en: Products references
tr_TR: Ürün referansları

en: Purchase order
tr_TR: Satınalma siparişi

en: Quality of supplier intervention
tr_TR: Tedarikçi iletişiminin kalitesi

en: Quantity
tr_TR: Adet

en: Quote number
tr_TR: Teklif numarası

en: Recipient
tr_TR: Alıcı

en: Recipient group
tr_TR: Alıcı grup

en: Reference free
tr_TR: Referans özgür

en: Reference(s) in use
tr_TR: Referanslar kulanılıyor

en: Reliability about annouced delays
tr_TR: Bildirilen gecikmelerin güvenirliği

en: Remove reference
tr_TR: Referansı sil

en: Rename documents added in order
tr_TR: Eklenen belgeler sıraya göre yeniden adlandırılsın

en: Request order validation
tr_TR: Sipariş doğrulaması isteği

en: Set account section as mandatory on order form
tr_TR: Sipariş formunda hesap bölümü zorunlu olsun

en: Set analytic nature as mandatory on item form
tr_TR: Öge formunda istatistik doğası zorunlu olsun

en: Signature of issuing order
tr_TR: Yayınlanmış siparişin imzası

en: Some fields cannont be modified because they belong to an order
tr_TR: Bir siparişe ait olduğundan bazı alanlar değiştirilemez

en: State before validation
tr_TR: Doğrulama öncesi durumu

en: Sum tax free
tr_TR: Vergi hariç toplam

en: Supplier Detail
tr_TR: Tedarikçi ayrıntıları

en: Supplier for the reference
tr_TR: Referans için tedarikçi

en: Supplier quality
tr_TR: Tedarikçi kalitesi

en: Take item delivery
tr_TR: Ögeyi kargosunu al

en: Take item delivery (bulk)
tr_TR: Öge kargosu (toplu)

en: Taken delivery
tr_TR: Kargolandı

en: Thanks to add at least one equipment on your order.
tr_TR: Siparişinize en az bir aygıt eklediğiniz için teşekkürler.

en: Thanks to select a model into your preferences
tr_TR: Ayarlarınıza bir model seçtiğiniz için teşekkürler

en: The
tr_TR: Öge

en: The discount pourcentage must be between 0 and 100
tr_TR: İndirim yüzdesi 0 ile 100 arasında bir değer olmalıdır

en: The order date must be within the dates entered for the selected budget.
tr_TR: Sipariş tarihi seçilmiş bütçe için belirtilen tarih aralığında olmalıdır.

en: Total orders related with this budget is equal to its value.
tr_TR: Bu bütçe ile ilişkilendirilmiş siparişler bütçeye denk.

en: Total orders related with this budget is greater than its value.
tr_TR: Bu bütçe ile ilişkilendirilmiş siparişler bütçeyi aşıyor.

[ctx: button]
en: Transfer
tr_TR: Kargo

en: Transmit budget change to linked assets
tr_TR: Bütçe değişimi ilgili varlıklara aktarılsın

en: Unit price
tr_TR: Birim fiyatı

en: Unit price tax free
tr_TR: Vergisiz birim fiyat

en: Unlink
tr_TR: İlişkiyi sil

en: Use free references
tr_TR: Özgür referanslar kullanılsın

en: Use this model
tr_TR: Şu model kullanılsın

en: Use this sign
tr_TR: Şu imza kullanılsın

en: Use validation process
tr_TR: Doğrulama yapılsın

en: VAT
tr_TR: KDV

en: Validate order
tr_TR: Siparişi doğrula

en: Validated
tr_TR: Doğrulanmış

en: Validated order state
tr_TR: Doğrulanmış sipariş durumu

en: Validation
tr_TR: Doğrulama

en: Validation canceled successfully
tr_TR: Doğrulama iptal edildi

en: Validation process
tr_TR: Doğrulama işlemi

en: Validation query is now canceled
tr_TR: Doğrulama isteği iptal edildi

en: Waiting for approval
tr_TR: Onay bekleyen

en: Waiting for delivery
tr_TR: Kargo bekliyor

en: Waiting for validation state
tr_TR: Doğrulama bekleniyor durumu

en: You cannot remove this status
tr_TR: Bu durumu silemezsiniz

en: You must set up at least the order life cycle before starting.
tr_TR: Başlamadan önce en azından sipariş yaşam döngüsünü ayarlamalısınız.

en: deliveryinfos_report_title
tr_TR: kargobilgileri_rapor_basligi

en: orderdelivery_report_title
tr_TR: sipariskargo_rapor_basligi
