GLPI Plugin - Order - en to pt_PT translation catalogue (203 entries)

en: A bill number is mandatory
pt_PT: Um número da fatura é obrigatório

en: A reference with the same name still exists
pt_PT: Uma referência com o mesmo nome ainda existe

en: Account Section
pt_PT: Secção de contas

en: Account section
pt_PT: Seção da conta

en: Activate suppliers quality satisfaction
pt_PT: Ativar a satisfação da qualidade dos fornecedores

en: Add billing details to item
pt_PT: Adicionar detalhes de faturamento ao item

en: Add order location to item
pt_PT: Adicionar local do pedido ao item

en: Add reference
pt_PT: Adicionar referencia

en: Add the reference
pt_PT: Adicionar referencia

en: Add to the order free items
pt_PT: Adicionar ao pedido itens gratuitos

en: Add to the order from the catalog
pt_PT: Adicionar ao pedido do catálogo

en: Administrative followup quality (contracts, bills, mail, etc.)
pt_PT: Qualidade do acompanhamento administrativo (contratos, facturas, mail, etc.)

en: An account section is mandatory !
pt_PT: Uma secção de conta é obrigatória !

en: An analytic nature is mandatory !
pt_PT: Uma natureza analítica é obrigatória!

en: An order number is mandatory !
pt_PT: Número de pedido é obrigatório !

en: Analytic Nature
pt_PT: Natureza analítica

en: Analytic nature
pt_PT: Natureza analítica

en: Ask for validation
pt_PT: Solicitar validação

en: Asked
pt_PT: Perguntado

en: Author group
pt_PT: Grupo de autores

en: Automatic actions when delivery
pt_PT: Ações automáticas na entrega

en: Being delivered
pt_PT: A ser entregue

en: Being paid
pt_PT: A ser pago

en: Bill
pt_PT: Fatura

en: Bill status
pt_PT: Status de conta

en: Bill type
pt_PT: Tipo de conta

en: Bills
pt_PT: Contas

en: Can't create folder
pt_PT: Não é possível criar uma pasta

en: Cancel ask for validation
pt_PT: Cancelar o pedido de validação

en: Cancel order
pt_PT: Cancelar pedido

en: Canceled
pt_PT: Cancelado

en: Canceled order state
pt_PT: Estado do pedido cancelada

en: Cannot copy file %1$s to %2$s
pt_PT: Não é possível copiar ficheiros %1$s para %2$s

en: Cannot create reference without a name
pt_PT: Não é possível criar uma referência sem um nome

en: Cannot create reference without a type
pt_PT: Não é possível criar referência sem um tipo

en: Cannot link items not delivered
pt_PT: Não é possível ligar itens não entregues

en: Cannot link several items to one detail line
pt_PT: Não é possível ligar vários itens a uma linha de detalhe

en: Color to be displayed when order due date is overtaken
pt_PT: Cor a ser exibida quando a data de vencimento do pedido é ultrapassado

en: Comment of validation
pt_PT: Comentário da validação

en: Comment on survey
pt_PT: Comentário sobre a pesquisa

en: Commercial followup quality, visits, responseness
pt_PT: Qualidade de acompanhamento comercial, visitas, responsabilidade

en: Contacts availability
pt_PT: Disponibilidade de contactos

en: Copy of
pt_PT: Cópia de

en: Copy order documents when a new item is created
pt_PT: Copiar documentos do pedido quando um novo item é criado

en: Copy reference
pt_PT: Copiar referencia

en: Date of order
pt_PT: Data do pedido

en: Default VAT
pt_PT: IVA padrão

en: Default heading when adding a document to an order
pt_PT: Título padrão ao adicionar um documento a um pedido

en: Default inventory number
pt_PT: Número de inventário padrão

en: Default name
pt_PT: Nome padrão

en: Default serial number
pt_PT: Número de série padrão

en: Default state
pt_PT: Estado predefinido

en: Delete
pt_PT: Excluir

en: Delete item link
pt_PT: Eliminar ligação de item

en: Delivered
pt_PT: Entregue

en: Delivered items
pt_PT: Itens entregues

en: Delivery
pt_PT: Entrega

en: Delivery address
pt_PT: Endereço de entrega

en: Delivery location
pt_PT: Local de entrega

en: Delivery statistics
pt_PT: Estatísticas de fornecimento

en: Delivery status
pt_PT: Status de entrega

en: Designation
pt_PT: Designação

en: Discount (%)
pt_PT: Desconto (%)

en: Discount rate
pt_PT: Taxa de desconto

en: Discounted price tax free
pt_PT: Preço descontado isento de impostos

en: Display account section on order form
pt_PT: Exibir seção da conta no formulário do pedido

en: Display analytic nature on item form
pt_PT: Exibir natureza analítica no formulário do item

en: Display order's suppliers informations
pt_PT: Exibir informações do pedido dos fornecedores

en: Do you really want to cancel this order ? This option is irreversible !
pt_PT: Quer mesmo cancelar este pedido? Esta opção é irreversível!

en: Do you really want to delete these details ? Delivered items will not be linked to order !
pt_PT: Quer realmente apagar esses detalhes? Os artigos entregues não serão ligados ao pedido!

en: Do you really want to edit the order ?
pt_PT: Você realmente quer editar o pedido?

en: Do you really want to update this item ?
pt_PT: Quer realmente atualizar este item?

en: Do you want to cancel the validation approval ?
pt_PT: Deseja cancelar a aprovação de validação?

en: Document category
pt_PT: Categoria do documento

en: Document category prefix
pt_PT: Prefixo da categoria do documento

en: Draft
pt_PT: Rascunho

en: Due date overtaken
pt_PT: Data de vencimento ultrapassada

en: Edit a validated order
pt_PT: Editar um pedido validada

en: Edit order
pt_PT: Editar pedido

en: Editor of validation
pt_PT: Editor de validação

en: Enable automatic generation
pt_PT: Permitir a geração automática

en: Estimated due date
pt_PT: Data de vencimento estimada

en: Final supplier note
pt_PT: Nota final do fornecedor

en: Generate item
pt_PT: Gerar item

en: Generate order without validation
pt_PT: Gerar pedido sem validação

en: Generation
pt_PT: Geração

en: Hide inactive budgets
pt_PT: Ocultar orçamentos inativos

en: Invoice address
pt_PT: Endereço da fatura

en: Issuer order
pt_PT: Pedido de emissão

en: Item already linked to another one
pt_PT: Item já ligado a outro

en: Item already taken delivery
pt_PT: Item já entregue

en: Item delivered
pt_PT: Item entregue

en: Item generated by using order
pt_PT: Item gerado por meio do pedido

en: Item linked to order
pt_PT: Item associado ao pedido

en: Item successfully selected
pt_PT: Item selecionado com sucesso

en: Item successfully taken delivery
pt_PT: Item cujo fornecimento foi feito com êxito

en: Item unlink form order
pt_PT: Item desassociado por meio do pedido

en: Late orders
pt_PT: Pedidos atrasadas

en: Late orders total
pt_PT: Total de pedidos atrasados

en: Link to an existing item
pt_PT: Ligar a um item existente

en: Linked orders
pt_PT: Pedidos ligadas

en: List references
pt_PT: Lista de referências

en: Manufacturer reference
pt_PT: Referência de fabricante

en: Manufacturer's product reference
pt_PT: Referência do produto do fabricante

en: No VAT
pt_PT: IVA não

en: No associated item
pt_PT: Nenhum item associado

en: No item selected
pt_PT: Nenhum item selecionado

en: No item to generate
pt_PT: Nenhum item a gerar

en: No item to take delivery of
pt_PT: Nenhum item para receber entrega de

en: No specified status
pt_PT: Nenhum status especificado

en: Not enough items to deliver
pt_PT: Não há itens suficientes para entregar

en: Not paid
pt_PT: Não pago

en: Note
pt_PT: Nota

en: One or several selected rows haven't linked items
pt_PT: Uma ou várias linhas selecionadas não têm itens associados

en: Order
pt_PT: Pedido

en: Order Generation
pt_PT: Geração de pedidos

en: Order being delivered state
pt_PT: Estado de entrega do pedido

en: Order canceled
pt_PT: Pedido cancelado

en: Order currently edited
pt_PT: Pedido atualmente editadao

en: Order delivered state
pt_PT: Estado de entrega do pedido

en: Order generation in ODT
pt_PT: Geração de pedidos em ODT

en: Order informations
pt_PT: Informações sobre a encomenda

en: Order is late
pt_PT: Pedido atrasado

en: Order is validated
pt_PT: O pedido é validado

en: Order item
pt_PT: Item da encomenda

en: Order lifecycle
pt_PT: Ciclo de vida do pedido

en: Order name
pt_PT: Nome do pedido

en: Order number
pt_PT: Número de requesição

en: Order paied state
pt_PT: Estado de emparelhamento do pedido

en: Order status
pt_PT: Pedido de status

en: Order validated
pt_PT: Pedido validade

en: Order validation
pt_PT: Validação do pedido

en: Order validation successfully requested
pt_PT: Validação do pedido solicitado com sucesso

en: Orders
pt_PT: Encomendas

en: Orders management
pt_PT: Gestão de pedidos

en: Orders total
pt_PT: Total de pedidos

en: Other type of item
pt_PT: Outro tipo de item

en: Paid
pt_PT: Paga

en: Paid value
pt_PT: Valor pago

en: Payment conditions
pt_PT: Condições de pagamento

en: Payment status
pt_PT: Status do pagamento

en: Please select a supplier
pt_PT: Selecione um fornecedor

en: Plugin configuration
pt_PT: Configuração do plugin

en: Plugin installation or upgrade
pt_PT: Instalação ou atualização do plugin

en: Postage
pt_PT: Envio

en: Price ATI
pt_PT: Preço ATI

en: Price tax free
pt_PT: Preço livre de impostos

en: Price tax free with postage
pt_PT: Preço isento de impostos com portes de envio

en: Product name
pt_PT: Nome do produto

en: Product reference
pt_PT: Referência do produto

en: Products references
pt_PT: Referências dos produtos

en: Purchase order
pt_PT: Pedido de compra

en: Quality of supplier intervention
pt_PT: Qualidade da intervenção do fornecedor

en: Quantity
pt_PT: Quantidade

en: Quote number
pt_PT: Número de cotação

en: Recipient
pt_PT: Destinatário

en: Recipient group
pt_PT: Grupo de destinatários

en: Reference free
pt_PT: Referência livre

en: Reference(s) in use
pt_PT: Referência(s) em uso

en: Reliability about annouced delays
pt_PT: Confiabilidade sobre atrasos anunciados

en: Remove reference
pt_PT: Remover referencia

en: Rename documents added in order
pt_PT: Renomear documentos adicionados por ordem

en: Request order validation
pt_PT: Requer validação do pedido

en: Set account section as mandatory on order form
pt_PT: Definir seção de conta como obrigatória no formulário de pedido

en: Set analytic nature as mandatory on item form
pt_PT: Definir a natureza analítica como obrigatória no formulário de item

en: Signature of issuing order
pt_PT: Assinatura de pedido de emissão

en: Some fields cannont be modified because they belong to an order
pt_PT: Alguns campos não podem ser modificados porque pertencem a uma encomenda

en: State before validation
pt_PT: Estado antes da validação

en: Sum tax free
pt_PT: Soma isenta de impostos

en: Supplier Detail
pt_PT: Detalhe do fornecedor

en: Supplier for the reference
pt_PT: Fornecedor para a referência

en: Supplier quality
pt_PT: Qualidade do fornecedor

en: Take item delivery
pt_PT: Entrega de itens

en: Taken delivery
pt_PT: Entrega recebida

en: Thanks to add at least one equipment on your order.
pt_PT: Obrigado por adicionar pelo menos um equipamento ao seu pedido.

en: Thanks to select a model into your preferences
pt_PT: Obrigado por seleccionar um modelo de acordo com as suas preferências

en: The
pt_PT: A

en: The discount pourcentage must be between 0 and 100
pt_PT: A porcentagem de desconto deve estar entre 0 e 100

en: The order date must be within the dates entered for the selected budget.
pt_PT: A data da ordem deve estar dentro das datas entradas para o orçamento selecionado.

en: Total orders related with this budget is equal to its value.
pt_PT: O total de pedidos relacionadas com este orçamento é igual ao seu valor.

en: Total orders related with this budget is greater than its value.
pt_PT: O total de pedidos relacionadas com este orçamento é superior ao seu valor.

en: Transmit budget change to linked assets
pt_PT: Ocultar orçamentos inativos

en: Unit price
pt_PT: Preço unitário

en: Unit price tax free
pt_PT: Preço unitário livre de impostos

en: Unlink
pt_PT: Sem ligação

en: Use free references
pt_PT: Use referências livres

en: Use this model
pt_PT: Utilize este modelo

en: Use this sign
pt_PT: Utilize este sinal

en: Use validation process
pt_PT: Utilizar processo de validação

en: VAT
pt_PT: IVA

en: Validate order
pt_PT: Validar pedido

en: Validated
pt_PT: Validação

en: Validated order state
pt_PT: Estado do pedido validado

en: Validation
pt_PT: Validação

en: Validation canceled successfully
pt_PT: Validação cancelada com êxito

en: Validation process
pt_PT: Processo de validação

en: Validation query is now canceled
pt_PT: A consulta de validação é agora cancelada

en: Waiting for approval
pt_PT: Aguardando aprovação

en: Waiting for delivery
pt_PT: À espera de entrega

en: Waiting for validation state
pt_PT: Aguardando estado de validação

en: You cannot remove this status
pt_PT: Não é possível remover esse status

en: deliveryinfos_report_title
pt_PT: informaçõesdeentrega_relatório_título

en: orderdelivery_report_title
pt_PT: entrega_relatorio_título
