GLPI Plugin - Order - en to fr_FR translation catalogue (209 entries)

en: A bill number is mandatory
fr_FR: un numéro de facture est obligatoire

en: A reference with the same name still exists
fr_FR: Une référence du même nom existe déjà

en: Account Section
fr_FR: Section comptable

en: Account section
fr_FR: Section comptable

en: Activate suppliers quality satisfaction
fr_FR: Activer la qualité des fournisseurs

en: Add billing details to item
fr_FR: Ajouter les détails de facturation à l'élément

en: Add order location to item
fr_FR: Ajouter le lieu de la commande à l'élément

en: Add reference
fr_FR: Ajout référence

en: Add the reference
fr_FR: Ajouter la référence

en: Add to the order free items
fr_FR: Ajouter des éléments libres à la commande

en: Add to the order from the catalog
fr_FR: Ajouter à la commande depuis le catalogue

en: Administrative followup quality (contracts, bills, mail, etc.)
fr_FR: Qualité du suivi administratif (contrat, factures, courrier...)

en: An account section is mandatory !
fr_FR: La section comptable est obligatoire !

en: An analytic nature is mandatory !
fr_FR: La nature analytique est obligatoire !

en: An order number is mandatory !
fr_FR: Un numéro de commande est obligatoire !

en: Analytic Nature
fr_FR: Nature analytique

en: Analytic nature
fr_FR: Nature analytique

en: Ask for validation
fr_FR: Faire valider la commande

en: Asked
fr_FR: Demander

en: Author group
fr_FR: Groupe auteur

en: Automatic actions when delivery
fr_FR: Actions automatiques lors de la réception

en: Average mark up to 5 (X points / 5)
fr_FR: Note moyenne jusqu'à 5 (X points / 5)

en: Being delivered
fr_FR: En cours de livraison

en: Being paid
fr_FR: En cours de paiement

en: Bill
fr_FR: Facture

en: Bill status
fr_FR: Statut de la facture

en: Bill type
fr_FR: Type de facture

en: Bills
fr_FR: Factures

en: Can't create folder
fr_FR: Impossible de créer le dossier

en: Cancel ask for validation
fr_FR: Annuler la demande de validation

en: Cancel order
fr_FR: Annuler une commande

en: Canceled
fr_FR: Annulée

en: Canceled order state
fr_FR: Statut lorsque la commande est annulée

en: Cannot copy file %1$s to %2$s
fr_FR: Impossible de copier le fichier de %1$s vers %2$s

en: Cannot create reference without a name
fr_FR: Impossible de créer une référence sans nom

en: Cannot create reference without a type
fr_FR: Impossible de créer une référence sans type

en: Cannot link items not delivered
fr_FR: Impossible de lier du matériel non réceptionné

en: Cannot link several items to one detail line
fr_FR: Impossible de lier le même matériel à plusieurs lignes détail

en: Color to be displayed when order due date is overtaken
fr_FR: Couleur lorsque la date de livraison estimée est dépassée

en: Comment of validation
fr_FR: Commentaire de la validation

en: Comment on survey
fr_FR: Commentaire du Sondage

en: Commercial followup quality, visits, responseness
fr_FR: Qualité du suivi commercial, fréquence des visites, réactivité

en: Contacts availability
fr_FR: Disponibilité des interlocuteurs fournisseur

en: Copy of
fr_FR: Copie de

en: Copy order documents when a new item is created
fr_FR: Copier les documents de la commande à la génération d'un matériel

en: Copy reference
fr_FR: Copier la référence

en: Date of order
fr_FR: Date commande

en: Default VAT
fr_FR: TVA par défaut

en: Default heading when adding a document to an order
fr_FR: Rubrique par défaut pour l'ajout de documents à une commande

en: Default inventory number
fr_FR: Numéro d'inventaire par défaut

en: Default name
fr_FR: Nom par défaut

en: Default serial number
fr_FR: Numéro de série par défaut

en: Default state
fr_FR: Statut par défaut

en: Delete
fr_FR: Suppression

en: Delete item link
fr_FR: Supprimer le lien avec le matériel

en: Delivered
fr_FR: Livrée

en: Delivered items
fr_FR: Matériel(s) réceptionné(s)

en: Delivery
fr_FR: Livraison

en: Delivery address
fr_FR: Adresse de livraison

en: Delivery location
fr_FR: Lieu de livraison de la commande

en: Delivery statistics
fr_FR: Statistique livraison

en: Delivery status
fr_FR: Statut de la livraison

en: Designation
fr_FR: Désignation

en: Destination entity
fr_FR: Entité de destination

en: Discount (%)
fr_FR: Remise en %

en: Discount rate
fr_FR: Taux de remise

en: Discounted price tax free
fr_FR: Prix remisé (HT)

en: Display account section on order form
fr_FR: Afficher la section comptable dans le formulaire de la commande

en: Display analytic nature on item form
fr_FR: Afficher la nature analytique sur le formulaire de l'objet

en: Display order's suppliers informations
fr_FR: Afficher les informations fournisseur de la commande

en: Do you really want to cancel this order ? This option is irreversible !
fr_FR: Voulez vous vraiment annuler cette commande ? Cette option est irréversible!

en: Do you really want to delete these details ? Delivered items will not be linked to order !
fr_FR: Voulez vous vraiment supprimer ce(s) détail(s) ? Les matériels livrés ne seront plus liés à la commande !

en: Do you really want to edit the order ?
fr_FR: Voulez vous modifier le contenu de la commande ?

en: Do you really want to update this item ?
fr_FR: Souhaitez-vous vraiment mettre à jour cette référence commandée ?

en: Do you want to cancel the validation approval ?
fr_FR: Voulez vous vraiment annuler la demande de validation ?

en: Document category
fr_FR: Catégorie de documents

en: Document category prefix
fr_FR: Préfixe de la catégorie de documents

en: Draft
fr_FR: En cours d'édition

en: Due date overtaken
fr_FR: La date estimée est dépassée

en: Edit a validated order
fr_FR: Modifier une commande validée

en: Edit order
fr_FR: Modifier la commande

en: Editor of validation
fr_FR: Editeur de la validation

en: Enable automatic generation
fr_FR: Activer la génération automatique

en: Estimated due date
fr_FR: Date de livraison estimée

en: Final supplier note
fr_FR: Note globale du fournisseur

en: Generate item
fr_FR: Générer matériel associé

en: Generate order without validation
fr_FR: Générer la commande sans validation

en: Generation
fr_FR: Génération

en: Global discount to apply to items
fr_FR: Remise globale à appliquer sur les éléments

en: Go to configuration page
fr_FR: Aller à la page de configuration

en: Hide inactive budgets
fr_FR: Ne pas afficher les budgets ayant expiré

en: Invoice address
fr_FR: Adresse de facturation

en: Issuer order
fr_FR: Emetteur d'ordre

en: Item already linked to another one
fr_FR: Matériel déjà lié à un objet d'inventaire

en: Item already taken delivery
fr_FR: Matériel(s) déjà réceptionné(s)

en: Item delivered
fr_FR: Réception matériel(s)

en: Item generated by using order
fr_FR: Matériel généré à partir de la commande

en: Item linked to order
fr_FR: Matériel lié à la commande

en: Item successfully selected
fr_FR: Matériel(s) généré(s) avec succès

en: Item successfully taken delivery
fr_FR: Matériel(s) réceptionné(s) avec succès

en: Item unlink form order
fr_FR: Matériel délié de la commande

en: Late orders
fr_FR: Commandes en retard

en: Late orders total
fr_FR: Total des commandes en retard

en: Link to an existing item
fr_FR: Lier à un matériel existant

en: Linked orders
fr_FR: Commandes liées

en: List references
fr_FR: Liste des références

en: Manufacturer reference
fr_FR: Référence constructeur

en: Manufacturer's product reference
fr_FR: Référence produit fournisseur

en: No VAT
fr_FR: Pas de TVA

en: No associated item
fr_FR: Aucun matériel associé

en: No item selected
fr_FR: Aucun matériel sélectionné

en: No item to generate
fr_FR: Commande totalement livrée

en: No item to take delivery of
fr_FR: Pas de matériel à réceptionner

en: No specified status
fr_FR: Statut non spécifié

en: Not enough items to deliver
fr_FR: Il n'y a pas assez de matériels à réceptionner

en: Not paid
fr_FR: Non payée

en: Number to deliver
fr_FR: Nombre de matériel(s) à réceptionner

en: One or several selected rows haven't linked items
fr_FR: Une ou plusieurs lignes sélectionnées n'ont pas de matériel associé

en: Order
fr_FR: Commande

en: Order Generation
fr_FR: Génération du bon de commande

en: Order being delivered state
fr_FR: Statut lorsqu'au moins un matériel est livré

en: Order canceled
fr_FR: Commande annulée

en: Order currently edited
fr_FR: Commande en cours d'édition

en: Order delivered state
fr_FR: Statut lorsque tous les matériels sont livrés

en: Order generation in ODT
fr_FR: Génération d'un bon de commande en ODT

en: Order informations
fr_FR: Informations sur la commande

en: Order is late
fr_FR: Livraison en retard

en: Order is validated
fr_FR: La commande est validée

en: Order item
fr_FR: Element de la commande

en: Order lifecycle
fr_FR: Cycle de vie d'une commande

en: Order name
fr_FR: Nom de la commande

en: Order number
fr_FR: N° commande

en: Order paied state
fr_FR: Statut lorsque la commande est payée

en: Order status
fr_FR: Statut commande

en: Order validated
fr_FR: Commande validée

en: Order validation
fr_FR: Valider une commande

en: Order validation successfully requested
fr_FR: Demande de validation de la commande effectuée

en: Orders
fr_FR: Commandes

en: Orders management
fr_FR: Gestion des commandes

en: Orders total
fr_FR: Total des commandes

en: Other type of item
fr_FR: Type d'autre équipement

en: Paid
fr_FR: Payée

en: Paid value
fr_FR: Valeur payée

en: Payment conditions
fr_FR: Conditions de paiement

en: Payment status
fr_FR: Statut facturation

en: Please select a supplier
fr_FR: Veuillez sélectionner un fournisseur

en: Plugin configuration
fr_FR: Configuration du plugin

en: Plugin installation or upgrade
fr_FR: Installation ou mise à jour du plugin

en: Postage
fr_FR: Frais de port

en: Price ATI
fr_FR: Prix Total (TTC)

en: Price tax free
fr_FR: Prix Total (HT)

en: Price tax free with postage
fr_FR: Prix Total + Frais de port (HT)

en: Product name
fr_FR: Nom du produit

en: Product reference
fr_FR: Référence produit

en: Products references
fr_FR: Références produits

en: Purchase order
fr_FR: Bon de commande

en: Quality of supplier intervention
fr_FR: Qualité des prestations collaborateurs du fournisseur

en: Quantity
fr_FR: Quantité

en: Quote number
fr_FR: N° devis

en: Recipient
fr_FR: Destinataire

en: Recipient group
fr_FR: Groupe destinataire

en: Reference free
fr_FR: Référence libre

en: Reference(s) in use
fr_FR: Référence(s) actuellement utilisée(s)

en: Reliability about annouced delays
fr_FR: Fiabilité sur les disponibilités annoncées

en: Remove reference
fr_FR: Suppression référence

en: Rename documents added in order
fr_FR: Renommer les documents ajoutés à la commande

en: Request order validation
fr_FR: Demande de validation de la commande

en: Set account section as mandatory on order form
fr_FR: Définir la section comptable comme obligatoire dans le formulaire de la commande

en: Set analytic nature as mandatory on item form
fr_FR: Définir la nature analytique comme obligatoire sur le formulaire de l'objet

en: Signature of issuing order
fr_FR: Signature de l’émetteur d’ordre

en: Some fields cannont be modified because they belong to an order
fr_FR: Certains champs ne peuvent-être modifiés : ils proviennent d'une commande

en: State before validation
fr_FR: Statut avant la validation

en: Sum tax free
fr_FR: Montant HT

en: Supplier Detail
fr_FR: Infos Fournisseur

en: Supplier for the reference
fr_FR: Fournisseur pour une référence

en: Supplier quality
fr_FR: Qualité fournisseur

en: Take item delivery
fr_FR: Réceptionner matériel

en: Take item delivery (bulk)
fr_FR: Réceptionner matériel (en masse)

en: Taken delivery
fr_FR: Réceptionné

en: Thanks to add at least one equipment on your order.
fr_FR: Merci d'ajouter au moins un équipement à votre commande.

en: Thanks to select a model into your preferences
fr_FR: Merci de sélectionner un modèle dans vos préférences

en: The
fr_FR: le

en: The discount pourcentage must be between 0 and 100
fr_FR: Le pourcentage de remise doit-être compris entre 0 et 100

en: The order date must be within the dates entered for the selected budget.
fr_FR: La date de commande doit être comprise dans les dates déclarées pour le budget sélectionné.

en: Total orders related with this budget is equal to its value.
fr_FR: Le total des commandes liées à ce budget est égal à sa valeur.

en: Total orders related with this budget is greater than its value.
fr_FR: Le total des commandes liées à ce budget est supérieur à sa valeur.

en: Transmit budget change to linked assets
fr_FR: Transmettre les changements de budget aux assets associés

en: Unit price
fr_FR: Prix Unitaire

en: Unit price tax free
fr_FR: Prix unitaire (HT)

en: Unlink
fr_FR: Supprimer le lien

en: Use free references
fr_FR: Utiliser des références libres

en: Use this model
fr_FR: Utiliser ce modèle

en: Use this sign
fr_FR: Utiliser cette signature

en: Use validation process
fr_FR: Utiliser le circuit de validation

en: VAT
fr_FR: TVA

en: Validate order
fr_FR: Valider la commande

en: Validated
fr_FR: Validée

en: Validated order state
fr_FR: Statut lorsque la commande est validée

en: Validation canceled successfully
fr_FR: Annulation de la validation effectuée

en: Validation process
fr_FR: Circuit de validation d'une commande

en: Validation query is now canceled
fr_FR: Annulation la demande de validation effectuée

en: Waiting for approval
fr_FR: En attente d'approbation

en: Waiting for delivery
fr_FR: En attente de livraison

en: Waiting for validation state
fr_FR: Statut en attente de validation

en: You cannot remove this status
fr_FR: Vous ne pouvez pas supprimer ce statut

en: You must set up at least the order life cycle before starting.
fr_FR: Vous devez définir le cycle de vie des commandes avant de commencer.

[ctx: button]
en: Transfer
fr_FR: Transférer

en: deliveryinfos_report_title
fr_FR: Statistiques d'expédition des commandes

en: orderdelivery_report_title
fr_FR: Expédition des commandes
