GLPI Plugin - Order - en to de_DE translation catalogue (194 entries)

en: A bill number is mandatory
de_DE: Eine Rechnungsnummer ist notwendig

en: A reference with the same name still exists
de_DE: Eine Referenz mit gleichem Namen existiert bereits

en: Account Section
de_DE: Rechnungsbereich

en: Account section
de_DE: Rechnungsbereich

en: Activate suppliers quality satisfaction
de_DE: Lieferanten Zufriedenheit aktivieren

en: Add billing details to item
de_DE: Rechnungsdetails hinzufügen

en: Add order location to item
de_DE: Standort zum Artikel hinzufügen

en: Add reference
de_DE: Referenz hinzufügen

en: Add the reference
de_DE: Produktreferenz hinzufügen

en: Add to the order free items
de_DE: Füge der Order kostenlose Items hinzu.

en: Add to the order from the catalog
de_DE: aus Produktreferenz-Katalog zur Bestellung hinzufügen

en: An account section is mandatory !
de_DE: Ein Rechnungsbereich ist zwingend!

en: An order number is mandatory !
de_DE: Die Bestellnummer ist Pflicht!

en: Ask for validation
de_DE: Bestellung freigeben lassen

en: Asked
de_DE: angefragt

en: Author group
de_DE: Ersteller Gruppe

en: Automatic actions when delivery
de_DE: Automatische Aktion wenn geliefert wurde

en: Being delivered
de_DE: Wird geliefert

en: Being paid
de_DE: wird bezahlt

en: Bill
de_DE: Rechnung

en: Bill status
de_DE: Rechnungsstatus

en: Bill type
de_DE: Rechnungstyp

en: Bills
de_DE: Rechnungen

en: Can't create folder
de_DE: Ordner kann nicht angelegt werden

en: Cancel ask for validation
de_DE: Freigabeantrag rückgängig machen

en: Cancel order
de_DE: Bestellung stornieren

en: Canceled
de_DE: Storniert

en: Canceled order state
de_DE: Bestellung abgebrochen

en: Cannot copy file %1$s to %2$s
de_DE: Fehler beim Kopieren von Datei %1$s nach %2$s

en: Cannot create reference without a name
de_DE: Eine Referenz ohne Namen kann nicht erzeugt werden

en: Cannot create reference without a type
de_DE: Eine Referenz ohne Typ kann nicht erzeugt werden

en: Cannot link items not delivered
de_DE: Noch nicht empfangene Geräte können nicht verbunden werden

en: Cannot link several items to one detail line
de_DE: Ein Gerät kann nicht mehreren Positionen zugewiesen werden

en: Color to be displayed when order due date is overtaken
de_DE: Farbe bei überfälliger Bestellung

en: Comment of validation
de_DE: Kommentar der Freigabe

en: Comment on survey
de_DE: Kommentar zur Umfrage

en: Contacts availability
de_DE: Verfügbarkeit von Kontakten

en: Copy of
de_DE: Kopie von

en: Copy order documents when a new item is created
de_DE: Dokumente der Bestellung kopieren, wenn Objekt erstellt wird

en: Copy reference
de_DE: Verweis kopieren

en: Date of order
de_DE: Bestelldatum

en: Default VAT
de_DE: Standard MwSt

en: Default heading when adding a document to an order
de_DE: Standard Überschrift wenn ein Dokument zu einer Bestellung hinzugefügt wird

en: Default inventory number
de_DE: Standard Inventarnummer

en: Default name
de_DE: Stadardname

en: Default serial number
de_DE: Standard Seriennummer

en: Default state
de_DE: Standardwert

en: Delete
de_DE: Gelöscht

en: Delete item link
de_DE: Verbindung mit Gerät entfernen

en: Delivered
de_DE: Geliefert

en: Delivered items
de_DE: Empfangene Geräte

en: Delivery
de_DE: Lieferung

en: Delivery address
de_DE: Lieferadresse

en: Delivery location
de_DE: Lieferort

en: Delivery statistics
de_DE: Versandstatistik

en: Delivery status
de_DE: Lieferstatus

en: Designation
de_DE: Beschreibung

en: Discount (%)
de_DE: Rabatt in %

en: Discount rate
de_DE: Rabatt

en: Discounted price tax free
de_DE: Nettostückpreis mit Rabatt

en: Display account section on order form
de_DE: Zeige Rechnungsbereich auf dem Bestellformular.

en: Display order's suppliers informations
de_DE: Lieferanten Information anzeigen

en: Do you really want to cancel this order ? This option is irreversible !
de_DE: Wollen Sie diese Bestellung wirklich stornieren? Dies kann nicht rückgängig gemacht werden!

en: Do you really want to delete these details ? Delivered items will not be linked to order !
de_DE: Wollen Sie wirklich diese Positionen entfernen? Bereits gelieferte Geräte werden von dieser Bestellung getrennt!

en: Do you really want to edit the order ?
de_DE: Wollen Sie die Bestellung wirklich Bearbeiten?

en: Do you really want to update this item ?
de_DE: Artikel aktualisieren?

en: Do you want to cancel the validation approval ?
de_DE: Wollen Sie den Freigabeantrag wirklich rückgängig machen?

en: Document category
de_DE: Dokumenten Kategorie

en: Document category prefix
de_DE: Dokumenten Kategorie Prefix

en: Draft
de_DE: In Bearbeitung

en: Edit a validated order
de_DE: Freigegebene Bestellung ändern

en: Edit order
de_DE: Bestellung bearbeiten

en: Editor of validation
de_DE: Bearbeiter der Validierung

en: Enable automatic generation
de_DE: Aktiviere automatische Generierung

en: Estimated due date
de_DE: Vorrausichtlich bis zum

en: Generate item
de_DE: Verbundene Geräte generieren

en: Generate order without validation
de_DE: Bestellung ohne Bestätigung erstellen

en: Generation
de_DE: Generieren

en: Global discount to apply to items
de_DE: Globalrabatt für Artikel anwenden

en: Go to configuration page
de_DE: Gehe zur Einstellungsseite

en: Hide inactive budgets
de_DE: verstecke inaktive Budgets

en: Invoice address
de_DE: Rechnungsadresse

en: Issuer order
de_DE: Auftraggeber

en: Item already linked to another one
de_DE: Bereits im Inventar aufgenommene Geräte

en: Item already taken delivery
de_DE: Bereits empfangene Geräte

en: Item delivered
de_DE: Warenempfang

en: Item generated by using order
de_DE: Aus Bestellung erzeugte Geräte

en: Item linked to order
de_DE: Mit Bestellung verbundene Geräte

en: Item successfully selected
de_DE: Geräte erfolgreich erzeugt

en: Item successfully taken delivery
de_DE: Geräte erfolgreich empfangen

en: Item unlink form order
de_DE: Von Bestellung gelöste Geräte

en: Late orders
de_DE: Nachbestellungen

en: Late orders total
de_DE: Späten Bestellungen insgesamt

en: Link to an existing item
de_DE: Mit bereits existierendem Gerät verbinden

en: Linked orders
de_DE: Verbundene Bestellungen

en: List references
de_DE: Liste der Referenzen

en: Manufacturer reference
de_DE: Herstellerverweis

en: Manufacturer's product reference
de_DE: Produktreferenz des Lieferanten

en: No VAT
de_DE: keine MwSt

en: No associated item
de_DE: Keine verbundene Geräte

en: No item selected
de_DE: Kein Gerät wurde ausgewählt

en: No item to generate
de_DE: Es kann kein Gerät generiert werden

en: No item to take delivery of
de_DE: Kein Gerät kann empfangen werden

en: No specified status
de_DE: Nicht spezifizierter Status

en: Not enough items to deliver
de_DE: Es gibt nicht genügend zu empfangene Geräte

en: Not paid
de_DE: nicht bezahlt

en: Note
de_DE: Notiz

en: One or several selected rows haven't linked items
de_DE: Eine oder mehrere ausgewählte Positionen wurden noch keinem Gerät zugeordnet

en: Order
de_DE: Bestellung

en: Order Generation
de_DE: Bestellschein erzeugen

en: Order being delivered state
de_DE: Bestellung wird geliefert Status

en: Order canceled
de_DE: Bestellung wurde storniert

en: Order currently edited
de_DE: Bestellung wird gerade bearbeitet

en: Order delivered state
de_DE: Bestellung geliefert Status

en: Order generation in ODT
de_DE: Bestellungen in ODT generieren

en: Order informations
de_DE: Informationen über die Bestellung

en: Order is late
de_DE: Bestellung ist verspätet

en: Order is validated
de_DE: Bestellung ist freigegeben worden

en: Order item
de_DE: Bestellartikel

en: Order lifecycle
de_DE: Bestellzyklus

en: Order name
de_DE: Name der Bestellung

en: Order number
de_DE: Bestellnummer

en: Order paied state
de_DE: Bestellung bezahlt Status

en: Order status
de_DE: Bestellstatus

en: Order validated
de_DE: Freigabe der Bestellung

en: Order validation
de_DE: Bestellung freigeben

en: Order validation successfully requested
de_DE: Freigabeantrag der Bestellung wurde gestellt

en: Orders
de_DE: Bestellungen

en: Orders management
de_DE: Bestellverwaltung

en: Orders total
de_DE: Bestellungen insgesamt

en: Paid
de_DE: bezahlt

en: Paid value
de_DE: Bezahlwert

en: Payment conditions
de_DE: Zahlungskonditionen

en: Payment status
de_DE: Bezahlstatus

en: Please select a supplier
de_DE: Lieferanten wählen

en: Plugin configuration
de_DE: Plugin Einstellungen

en: Plugin installation or upgrade
de_DE: Plugin installation oder upgrade

en: Postage
de_DE: Versand

en: Price ATI
de_DE: Gesamtpreis Brutto

en: Price tax free
de_DE: Preis ohne Steuern

en: Price tax free with postage
de_DE: Preis ohne Steuern mit Versand

en: Product name
de_DE: Produktbezeichnung

en: Product reference
de_DE: Produktreferenz

en: Products references
de_DE: Liste der Produktreferenzen verwalten

en: Purchase order
de_DE: Auftrag

en: Quantity
de_DE: Menge

en: Quote number
de_DE: Angebot

en: Recipient
de_DE: Empfänger

en: Recipient group
de_DE: Empfänger Gruppe

en: Reference free
de_DE: ohne Produktreferenz

en: Reference(s) in use
de_DE: Aktuell benutzte Referenzen

en: Reliability about annouced delays
de_DE: Zuverlässigkeit der angekündigten Bestellungen

en: Remove reference
de_DE: Referenz entfernen

en: Rename documents added in order
de_DE: Dokumente in Bestellung umbenennen

en: Request order validation
de_DE: Freigabeantrag der Bestellung

en: Set account section as mandatory on order form
de_DE: Erzwinge Rechnungsbereich im Bestellformular.

en: Signature of issuing order
de_DE: Unterschrift des Auftraggebers

en: Some fields cannont be modified because they belong to an order
de_DE: Einige Felder können nicht verändert werden: sie stammen aus einer Bestellung

en: State before validation
de_DE: Status vor Überprüfung

en: Sum tax free
de_DE: Nettobetrag

en: Supplier Detail
de_DE: Detail Lieferant

en: Supplier for the reference
de_DE: Lieferant für eine Referenz

en: Supplier quality
de_DE: Lieferqualität

en: Take item delivery
de_DE: Geräte empfangen

en: Taken delivery
de_DE: Empfangen

en: Thanks to add at least one equipment on your order.
de_DE: Mindestens eine Bestellposition wird benötigt.

en: The
de_DE: Der

en: The discount pourcentage must be between 0 and 100
de_DE: Der Rabattsatz muss zwischen 0 und 100 liegen

en: The order date must be within the dates entered for the selected budget.
de_DE: Das Bestelldatum muss innerhalb des Datums des gewählten Budgets liegen.

en: Total orders related with this budget is equal to its value.
de_DE: Der Bestellwert der Bestellungen ist gleich dem zugehörigen Budget.

en: Total orders related with this budget is greater than its value.
de_DE: Der Bestellwert der Bestellungen ist grösser als das zugehörige Budget.

en: Transmit budget change to linked assets
de_DE: Übermittle Budget-Änderungen an verknüpfte Geräte

en: Unit price
de_DE: Stückpreis

en: Unit price tax free
de_DE: Nettostückpreis

en: Unlink
de_DE: Verknüpfung entfernen

en: Use free references
de_DE: verwende freie Artikelauswahl

en: Use this model
de_DE: Vorlage auswählen

en: Use this sign
de_DE: Unterschrift auswählen

en: Use validation process
de_DE: Genehmigungsprozess benutzen

en: VAT
de_DE: MwSt

en: Validate order
de_DE: Bestellung freigeben

en: Validated
de_DE: Genehmigt

en: Validated order state
de_DE: Bestellstatus Überprüfung

en: Validation
de_DE: Freigabe

en: Validation canceled successfully
de_DE: Freigabe wurde rückgängig gemacht

en: Validation process
de_DE: Freigabeprozedur einer Bestellung

en: Validation query is now canceled
de_DE: Freigabeantrag wurde rückgängig gemacht

en: Waiting for approval
de_DE: Freigabe pendent

en: Waiting for delivery
de_DE: warten auf Lieferung

en: Waiting for validation state
de_DE: Warten auf überprüfungsstatus

en: You cannot remove this status
de_DE: Du kannst diesen Status nicht entfernen.

en: You must set up at least the order life cycle before starting.
de_DE: Vor dem Starten musst du mindestens einen Bestellzyklus konfigurieren.

en: deliveryinfos_report_title
de_DE: Lieferinformationen

en: orderdelivery_report_title
de_DE: Bestellinformationen
