GLPI Plugin - Order - en to cs_CZ translation catalogue (212 entries)

en: A bill number is mandatory
cs_CZ: Číslo faktury je povinné

en: A reference with the same name still exists
cs_CZ: Reference s tímto názvem už existuje

en: Account Section
cs_CZ: Sekce účtu

en: Account section
cs_CZ: Sekce účtu

en: Activate suppliers quality satisfaction
cs_CZ: Zapnout hodnocení kvality dodavatele

en: Add billing details to item
cs_CZ: Přidat fakturační údaje k položce

en: Add order location to item
cs_CZ: Přidat umístění objednávky k položce

en: Add reference
cs_CZ: Přidat referenci

en: Add the reference
cs_CZ: Přidat referenci

en: Add to the order free items
cs_CZ: Přidat do objednávky volné položky

en: Add to the order from the catalog
cs_CZ: Přidat do objednávky z katalogu

en: Administrative followup quality (contracts, bills, mail, etc.)
cs_CZ: Kvalita administrativy (smlouvy, platby, korespondence, atd.)

en: An account section is mandatory !
cs_CZ: Sekce účtu je povinná!

en: An analytic nature is mandatory !
cs_CZ: Analytická povaha je povinná!

en: An order number is mandatory !
cs_CZ: Číslo objednávky je povinné!

en: Analytic Nature
cs_CZ: Analytická povaha

en: Analytic nature
cs_CZ: Analytická povaha

en: Ask for validation
cs_CZ: Dotaz na ověření

en: Asked
cs_CZ: Poptáváno

en: Author group
cs_CZ: Skupina autora

en: Automatic actions when delivery
cs_CZ: Automatické akce při doručení

en: Average mark up to 5 (X points / 5)
cs_CZ: Průměrná známka až 5 bodů (x bodů / 5)

en: Being delivered
cs_CZ: Dodávána

en: Being paid
cs_CZ: Zaplaceno

en: Bill
cs_CZ: Faktura

en: Bill status
cs_CZ: Stav platby

en: Bill type
cs_CZ: Typ platby

en: Bills
cs_CZ: Faktury

en: Can't create folder
cs_CZ: Složku se nepodařilo vytvořit

en: Cancel ask for validation
cs_CZ: Zrušit žádost o ověření

en: Cancel order
cs_CZ: Zrušit objednávku

en: Canceled
cs_CZ: Zrušena

en: Canceled order state
cs_CZ: Stav zrušené objednávky

en: Cannot copy file %1$s to %2$s
cs_CZ: Nepodařilo se zkopírovat soubor %1$s do %2$s

en: Cannot create reference without a name
cs_CZ: Nelze vytvořit referenci bez názvu

en: Cannot create reference without a type
cs_CZ: Nelze vytvořit referenci bez typu

en: Cannot link items not delivered
cs_CZ: Nelze propojit položky, které nebyly dodány

en: Cannot link several items to one detail line
cs_CZ: Nelze propojit více položek k jednomu řádku podrobností

en: Color to be displayed when order due date is overtaken
cs_CZ: Barva kterou zobrazit při překročení odhadovaného data doručení

en: Comment of validation
cs_CZ: Komentář ověření

en: Comment on survey
cs_CZ: Komentář k průzkumu

en: Commercial followup quality, visits, responseness
cs_CZ: Obchodní kvalita, schůzky, vnímavost

en: Contacts availability
cs_CZ: Dostupnost kontaktů

en: Copy of
cs_CZ: Kopie z

en: Copy order documents when a new item is created
cs_CZ: Kopírovat dokumenty objednávky do vytvářené nové položky

en: Copy reference
cs_CZ: Kopírovat referenci

en: Date of order
cs_CZ: Datum objednávky

en: Default VAT
cs_CZ: Výchozí DPH

en: Default heading when adding a document to an order
cs_CZ: Výchozí hlavička při přidání dokumentu k objednávce

en: Default inventory number
cs_CZ: Výchozí inventární číslo

en: Default name
cs_CZ: Výchozí název

en: Default serial number
cs_CZ: Výchozí sériové číslo

en: Default state
cs_CZ: Výchozí stav

en: Delete
cs_CZ: Smazat

en: Delete item link
cs_CZ: Smazat propojení položky

en: Delivered
cs_CZ: Dodána

en: Delivered items
cs_CZ: Dodané položky

en: Delivery
cs_CZ: Dodávka

en: Delivery address
cs_CZ: Dodací adresa

en: Delivery location
cs_CZ: Místo doručení

en: Delivery statistics
cs_CZ: Statistika doručení

en: Delivery status
cs_CZ: Stav dodání

en: Designation
cs_CZ: Označení

en: Destination entity
cs_CZ: Cílová entita

en: Discount (%)
cs_CZ: Sleva (%)

en: Discount rate
cs_CZ: Sleva

en: Discounted price tax free
cs_CZ: Cena po slevě bez DPH

en: Display account section on order form
cs_CZ: Zobrazovat sekci účtu ve formuláři objednávky

en: Display analytic nature on item form
cs_CZ: Zobrazovat analytickou povahu ve formuláři položky

en: Display order's suppliers informations
cs_CZ: Zobrazit informace o dodavateli objednávky

en: Do you really want to cancel this order ? This option is irreversible !
cs_CZ: Opravdu chcete zrušit tuto objednávku? Tato možnost je nevratná!

en: Do you really want to delete these details ? Delivered items will not be linked to order !
cs_CZ: Opravdu chcete smazat tyto údaje? Dodané položky nebudou propojeny s objednávkou!

en: Do you really want to edit the order ?
cs_CZ: Skutečně chcete upravit objednávku?

en: Do you really want to update this item ?
cs_CZ: Opravdu chcete aktualizovat tuto položku ?

en: Do you want to cancel the validation approval ?
cs_CZ: Chcete zrušit už schválené ověření?

en: Document category
cs_CZ: Kategorie dokumentu

en: Document category prefix
cs_CZ: Předpona kategorie dokumentu

en: Draft
cs_CZ: Návrh

en: Due date overtaken
cs_CZ: Překročen předpokládaný termín

en: Edit a validated order
cs_CZ: Upravit ověřenou objednávku

en: Edit order
cs_CZ: Upravit objednávku

en: Editor of validation
cs_CZ: Editor ověření

en: Enable automatic generation
cs_CZ: Zapnout automatické vytváření

en: Estimated due date
cs_CZ: Odhadované datum doručení

en: Final supplier note
cs_CZ: Celkové hodnocení dodavatele

en: Generate item
cs_CZ: Vytvořit položku

en: Generate order without validation
cs_CZ: Vytvořit objednávku bez ověření

en: Generation
cs_CZ: Vytváření

en: Global discount to apply to items
cs_CZ: Globální sleva na položky

en: Go to configuration page
cs_CZ: Jít na stránku nastavení

en: Hide inactive budgets
cs_CZ: Skrýt neaktivní rozpočty

en: Invoice address
cs_CZ: Fakturační adresa

en: Issuer order
cs_CZ: Objednávku vystavil

en: Item already linked to another one
cs_CZ: Položka je už propojená s jinou

en: Item already taken delivery
cs_CZ: Položka už byla převzata

en: Item delivered
cs_CZ: Položka dodána

en: Item generated by using order
cs_CZ: Položka byla vytvořena objednávkou

en: Item linked to order
cs_CZ: Položka byla propojena s objednávkou

en: Item successfully selected
cs_CZ: Položka byla úspěšně vybrána

en: Item successfully taken delivery
cs_CZ: Položka byla úspěšně převzata

en: Item unlink form order
cs_CZ: Položka byla odpojena z objednávky

en: Late orders
cs_CZ: Zpožděné objednávky

en: Late orders total
cs_CZ: Zpožděné objednávky celkem

en: Link to an existing item
cs_CZ: Propojit s existující položkou

en: Linked orders
cs_CZ: Propojené objednávky

en: List references
cs_CZ: Seznam referencí

en: Manufacturer reference
cs_CZ: Reference výrobce

en: Manufacturer's product reference
cs_CZ: Produktová reference výrobce

en: No VAT
cs_CZ: Bez DPH

en: No associated item
cs_CZ: Není přiřazena žádná položka

en: No item selected
cs_CZ: Nebyla vybrána žádná položka

en: No item to generate
cs_CZ: Žádná položka k vytvoření

en: No item to take delivery of
cs_CZ: Žádná položka k dodání

en: No specified status
cs_CZ: Neurčený stav

en: Not enough items to deliver
cs_CZ: Nedostatek položek k dodání

en: Not paid
cs_CZ: Neuhrazeno

en: Note
cs_CZ: Poznámka

en: Number to deliver
cs_CZ: Počet k dodání

en: One or several selected rows haven't linked items
cs_CZ: Jeden nebo několik označených řádků nemá připojené položky

en: Order
cs_CZ: Objednávka

en: Order Generation
cs_CZ: Vytváření objednávky

en: Order being delivered state
cs_CZ: Stav dodávané objednávky

en: Order canceled
cs_CZ: Objednávka byla zrušena

en: Order currently edited
cs_CZ: Objednávka je právě upravována

en: Order delivered state
cs_CZ: Stav dodané objednávky

en: Order generation in ODT
cs_CZ: Vytvoření objednávky ve formátu ODT

en: Order informations
cs_CZ: Informace o objednávce

en: Order is late
cs_CZ: Doručeno pozdě

en: Order is validated
cs_CZ: Objednávka je ověřena

en: Order item
cs_CZ: Položka objednávky

en: Order lifecycle
cs_CZ: Životní cyklus objednávky

en: Order name
cs_CZ: Název objednávky

en: Order number
cs_CZ: Číslo objednávky

en: Order paied state
cs_CZ: Stav uhrazené objednávky

en: Order status
cs_CZ: Stav objednávky

en: Order validated
cs_CZ: Objednávka ověřena

en: Order validation
cs_CZ: Ověření objednávky

en: Order validation successfully requested
cs_CZ: Žádost o ověření objednávky byla úspěšně odeslána

en: Orders
cs_CZ: Objednávky

en: Orders management
cs_CZ: Správa objednávek

en: Orders total
cs_CZ: Objednávky celkem

en: Other type of item
cs_CZ: Jiný typ položky

en: Paid
cs_CZ: Uhrazena

en: Paid value
cs_CZ: Zaplacená hodnota

en: Payment conditions
cs_CZ: Platební podmínky

en: Payment status
cs_CZ: Stav platby

en: Please select a supplier
cs_CZ: Vyberte dodavatele

en: Plugin configuration
cs_CZ: Nastavení zásuvného modulu

en: Plugin installation or upgrade
cs_CZ: Instalace nebo aktualizace doplňku

en: Postage
cs_CZ: Poštovné/balné

en: Price ATI
cs_CZ: Cena celkem

en: Price tax free
cs_CZ: Cena bez daně

en: Price tax free with postage
cs_CZ: Cena bez daně včetně poštovného/balného

en: Product name
cs_CZ: Název produktu

en: Product reference
cs_CZ: Produktová reference

en: Products references
cs_CZ: Produktové reference

en: Purchase order
cs_CZ: Nákupní objednávka

en: Quality of supplier intervention
cs_CZ: Kvalita zásahu dodavatele

en: Quantity
cs_CZ: Množství

en: Quote number
cs_CZ: Číslo nabídky

en: Recipient
cs_CZ: Příjemce

en: Recipient group
cs_CZ: Skupina příjemce

en: Reference free
cs_CZ: Bez reference

en: Reference(s) in use
cs_CZ: Používané reference

en: Reliability about annouced delays
cs_CZ: Spolehlivost ohlášené dostupnosti

en: Remove reference
cs_CZ: Odstranit referenci

en: Rename documents added in order
cs_CZ: Přejmenovat dokumenty přidané v pořadí

en: Request order validation
cs_CZ: Požadavek na ověření objednávky

en: Set account section as mandatory on order form
cs_CZ: Ve formuláři objednávky je povinná sekce účtu

en: Set analytic nature as mandatory on item form
cs_CZ: Nastavit ve formuláři položky analytickou povahu jako povinnou

en: Signature of issuing order
cs_CZ: Podpis vystavitele objednávky

en: Some fields cannont be modified because they belong to an order
cs_CZ: Některé kolonky nelze měnit, protože patří do objednávky

en: State before validation
cs_CZ: Stav před ověřením

en: Sum tax free
cs_CZ: Celkem bez DPH

en: Supplier Detail
cs_CZ: Podrobnosti o dodavateli

en: Supplier for the reference
cs_CZ: Dodavatel pro referenci

en: Supplier quality
cs_CZ: Kvalita dodavatele

en: Take item delivery
cs_CZ: Převzít dodávku položky

en: Take item delivery (bulk)
cs_CZ: Převzít položku dodávky (hromadně)

en: Taken delivery
cs_CZ: Dodávka převzata

en: Thanks to add at least one equipment on your order.
cs_CZ: Do objednávky je třeba přidat alespoň jednoho zařízení.

en: Thanks to select a model into your preferences
cs_CZ: V předvolbách je třeba vybrat model.

en: The
cs_CZ: Ta

en: The discount pourcentage must be between 0 and 100
cs_CZ: Je třeba, aby procenta výše slevy bylo z rozmezí 0 až 100

en: The order date must be within the dates entered for the selected budget.
cs_CZ: Datum objednávky musí být v mezích zadaných pro vybraný rozpočet.

en: Total orders related with this budget is equal to its value.
cs_CZ: Celková hodnota objednávek spojených s tímto rozpočtem je rovna jeho výši.

en: Total orders related with this budget is greater than its value.
cs_CZ: Celková hodnota objednávek spojených s tímto rozpočtem je větší než jeho výše.

[ctx: button]
en: Transfer
cs_CZ: Přesun

en: Transmit budget change to linked assets
cs_CZ: Přenášet změny rozpočtu na související položky

en: Unit price
cs_CZ: Cena za jednotku

en: Unit price tax free
cs_CZ: Cena za jednotku bez DPH

en: Unlink
cs_CZ: Rozpojit

en: Use free references
cs_CZ: Použít volné refrence

en: Use this model
cs_CZ: Použít tento model

en: Use this sign
cs_CZ: Použít tento podpis

en: Use validation process
cs_CZ: Použít ověřovací proces

en: VAT
cs_CZ: DPH

en: Validate order
cs_CZ: Ověření objednávky

en: Validated
cs_CZ: Ověřena

en: Validated order state
cs_CZ: Stav ověřené objednávky

en: Validation
cs_CZ: Ověření

en: Validation canceled successfully
cs_CZ: Ověření bylo úspěšně zrušeno

en: Validation process
cs_CZ: Ověřovací proces

en: Validation query is now canceled
cs_CZ: Dotaz na ověření byl právě zrušen

en: Waiting for approval
cs_CZ: Čeká na schválení

en: Waiting for delivery
cs_CZ: Čeká na dodání

en: Waiting for validation state
cs_CZ: Stav čekání na ověření

en: You cannot remove this status
cs_CZ: Nemůžete odstranit tento stav

en: You must set up at least the order life cycle before starting.
cs_CZ: Před zahájením musíte nastavit alespoň životní cyklus objednávky.

en: deliveryinfos_report_title
cs_CZ: Statistiky doručení objednávek

en: orderdelivery_report_title
cs_CZ: Odeslání objednávek

en: €
cs_CZ: Kč
